25 mars 2024

Mångfald är inget utan inkludering – Mer om Aaron Kroon

Aaron är en av Sveriges mest inflytelserika personer inom sina områden. Han föreläser bland annat om ledarskap, mångfald, inkludering och förändringsresor.

”Vår organisation är inte redo för en människa som är gay.”

En besvärad rekryterare ringer en kort stund innan Aaron Kroon skall skriva på anställningsavtalet. Bara tanken om att vår sexualitet skulle ha betydelse för hur vi gör vårt jobb känns befängt. Men det är en faktor. Likaså vår hudfärg. Likaså vår religion. Likaså vår ålder.

Aaron föreläser om ledarskap. Ja, egentligen om att vi alla behöver förmå oss att se igenom och förbi våra fördomar. Mångfald och inkludering i en organisation handlar om att se till organisationens bästa. All forskning pekar åt samma håll. Ju större mångfald, desto bättre mår organisationen. Men! En viktig poäng som Aaron också gör – Mångfald utan inkludering ger inget. Det hjälper inte att ha olikheter, om inte folk får representera sin egenart.

Aaron Kroon har haft höga poster på många olika företag. Han vet vad han talar om och gör det med pondus. Han lever sitt budskap, vars innehåll förstärks av målande exempel. Den röda tråden löper fritt och vi som publik sitter och nickar utan att märka det själv.

Aarons naturliga självklarhet på scenen omsätter han i ett trovärdigt budskap. Något som bara en duktig talare förmår göra. Han har bland annats utsetts till en Sveriges främsta förebilder och har dessutom prisats för att ha skapat Sveriges mest inkluderande arbetsplats.

De senaste nyheterna

14 april 2026 07:30

Frukostföreläsning med Rose Bajoul & Siri Helle 14 april 2026 (Stockholm)

Välkommen på två korta, kärnfulla föreläsningar på Epicenter i Stockholm!

9 mars 2026 15:30

Föreläsning med Joakim Paasikivi och Anna Throne Holst, 9 mars 2026 (Stockholm)

En värld i oordning - geopolitik och dess påverkan på affärslivet.

18 februari 2026 16:00

Bokrelease med Parul Sharma, 18 februari 2026 (Stockholm)

Bokrelease för Parul Sharmas bok "Tillbörlig aktsamhet i din värdekedja - En due-diligence metod", 18 februari 2026 i Stockholm.

9 januari

Varför ska du använda en talarbyrå istället för att boka föreläsare själv?

En talarbyrå matchar rätt föreläsare med rätt sammanhang baserat på erfarenhet, inte synlighet. Det ger större effekt än att boka föreläsare på egen hand.

Alla nyheter
Tillbaka
Nästa