25 mars 2024

Mångfald är inget utan inkludering – Mer om Aaron Kroon

Aaron är en av Sveriges mest inflytelserika personer inom sina områden. Han föreläser bland annat om ledarskap, mångfald, inkludering och förändringsresor.

”Vår organisation är inte redo för en människa som är gay.”

En besvärad rekryterare ringer en kort stund innan Aaron Kroon skall skriva på anställningsavtalet. Bara tanken om att vår sexualitet skulle ha betydelse för hur vi gör vårt jobb känns befängt. Men det är en faktor. Likaså vår hudfärg. Likaså vår religion. Likaså vår ålder.

Aaron föreläser om ledarskap. Ja, egentligen om att vi alla behöver förmå oss att se igenom och förbi våra fördomar. Mångfald och inkludering i en organisation handlar om att se till organisationens bästa. All forskning pekar åt samma håll. Ju större mångfald, desto bättre mår organisationen. Men! En viktig poäng som Aaron också gör – Mångfald utan inkludering ger inget. Det hjälper inte att ha olikheter, om inte folk får representera sin egenart.

Aaron Kroon har haft höga poster på många olika företag. Han vet vad han talar om och gör det med pondus. Han lever sitt budskap, vars innehåll förstärks av målande exempel. Den röda tråden löper fritt och vi som publik sitter och nickar utan att märka det själv.

Aarons naturliga självklarhet på scenen omsätter han i ett trovärdigt budskap. Något som bara en duktig talare förmår göra. Han har bland annats utsetts till en Sveriges främsta förebilder och har dessutom prisats för att ha skapat Sveriges mest inkluderande arbetsplats.

De senaste nyheterna

22 april

Demokratifrågor – Aktuellt ämne våren 2026

Demokrati är inget vi har fått en gång för alla. Det är en färskvara som kräver ständigt engagemang. Men hur pratar vi egentligen om svåra frågor som yttrandefrihet och samhällsansvar i en tid där samtalsklimatet har hårdnat? Här får du tips på några föreläsare som inspirerar, utmanar och påminner oss om varför de demokratiska värderingarna är en av våra viktigaste kompasser.

28 maj 2026 07:45

Om ledarskap – ett samtal med Therese Alshammar och Aaron Kroon, lett av Peter Jihde

Välkommen på ett inspirerande samtal om ledarskap, på Sheraton Stockholm Hotel!

26 mars

MySpeakers Nyhetsbrev – Mars 2026

Vad trendar just nu? MySpeakers Nina Spegel lyfter tre aktuella ämnen i sin trendspaning – organisation, ledarskap och säkerhet.

20 mars

Välmående som strategi – En nyckel till starka team och hållbara resultat

Hur skapas egentligen framgångsrika samarbeten? Och vad krävs för att bygga team som inte bara presterar, utan också mår bra längs vägen, tillsammans?

Alla nyheter
Tillbaka
Nästa