Välkommen till ett frukostseminarium med Rädda Barnen och Dun & Bradstreet om vägarna från ambition till handling, och hur återuppbyggnad och stärkt motståndskraft kan gå hand i hand.
Vi tar också upp CSDDD och betänkandet “En lag om företagsansvar”, som föreslår nya krav på stora företag att identifiera, förebygga, begränsa och åtgärda negativ påverkan på mänskliga rättigheter och miljö. Mot denna bakgrund utforskar vi varför samverkan mellan företag och civilsamhällets organisationer blir alltmer nödvändig, och hur den kan omsättas i praktiskt arbete för återuppbyggnad och resiliens.
Vi delar hur vi arbetar med återuppbyggnad och resiliens och utforskar företagens roll i att skapa långsiktigt hållbara samhällen där barn och familjer kan leva i trygghet. Med röster från ukrainska barn som en viktig utgångspunkt delar vi hur vi arbetar med återuppbyggnad och resiliens.
Fokus ligger på hur ditt företag kan bidra, vilka förutsättningar som behövs och hur samverkan kan göra insatserna mer träffsäkra.
Medverkande:
Cecilia Martinsen Chatterjee, Generalsekreterare, Rädda Barnen
Parul Sharma, Corporate Director, Rädda Barnen
Joakim Molinder, Senior Subject Matter Expert Compliance, Dun & Bradstreet
Praktisk information:
När: 1 december 2026
Plats: Dun & Bradstreet, Fleminggatan 14, 112 26 Stockholm.
Tider: Frukost serveras från kl. 07:30. Föreläsningen startar kl. 08:00.
Eventet är slut vid kl. 09:15.
Anmäl dig här!
Anmälan till event med MySpeaker, Rädda Barnen och Dun & Bradstreet
Anmälan till event med MySpeaker, Rädda Barnen och Dun & Bradstreet – 1 december 2026.
Cecilia Martinsen Chatterjee – Generalsekreterare, Rädda Barnen
Parul Sharma – Corporate Director, Rädda Barnen
Joakim Molinder – Senior Subject Matter Expert Compliance, Dun & Bradstreet
Presenteras i samarbete med