11 oktober 2023

Geopolitisk förändringar – En artikel av Ann Linde

I juni presenterade EU-kommissionen en ny europeisk, ekonomisk säkerhetsstrategi. Risker från ekonomiska relationer utvecklas snabbt i den nuvarande geopolitiska miljön till säkerhetsproblem. Hur kan man hitta den rätta balansen mellan det positiva med öppen handel med säkerhetsutmaningar som teknikläckage till konkurrenter som Kina?

– ”Det som hänt den senaste tiden är en geopolitisk jordbävning.” orden kommer från NATOs vice generalsekreterare Mircea Geoana.

Vi båda är talare på en konferens för unga politiker från alla EU:s länder i mitten av september. Och han har rätt, sen snart två år tillbaka är världen inte längre densamma. Från att ha en inställning att vi på alla sätt måste försöka lösa de stora problemen gemensamt; pandemier, klimathotet, säkerhetspolitiken, har framför allt den oprovocerade ryska invasionen av Ukraina och det fruktansvärda kriget kastat om den geopolitiska kartan. Men också utvecklingen i Kina, ekonomiskt och politiskt, har spelat en stor roll. Och hur ska relationen till USA se ut – om USA:s och Kinas dåliga relation utvecklas till ren fiendskap, hur ställer sig EU då?

Redan på det ministermöte som jag var värd för i Stockholm i december 2021 meddelade den ryske utrikesministern Lavrov att Ryssland inte längre stod bakom den europeiska säkerhetsordningen, som sedan decennier varit avgörande för fred och säkerhet i vår del av världen. Ryssland ville nu att de stora länderna ”för sin säkerhets skull” skulle kunna säga nej till länders fria säkerhetspolitiska val, de ville tex att NATO inte längre skulle få ta in nya medlemmar. Det var chockartat, och bara några månader senare startade Ryssland det fruktansvärda kriget mot Ukraina. Vi måste se till att inte Ryssland vinner kriget eller ens blir belönad med utökat territorium – men hur ska relationen till Ryssland se ut sen? Ska det fortsätta med fullständiga sanktioner, ska delar av det globala syd pressas in i deras intressesfär?

Inom EU diskuteras nu stora, svåra utrikespolitiska strategiska beslut som kommer att påverka alla människor, företag och myndigheter – vare sig det är genom exponeringen för säkerhetshot, störningar i leveranskedjor eller oro på de finansiella marknaderna.

I juni presenterade EU-kommissionen en ny europeisk, ekonomisk säkerhetsstrategi. Risker från ekonomiska relationer utvecklas snabbt i den nuvarande geopolitiska miljön till säkerhetsproblem. Hur kan man hitta den rätta balansen mellan det positiva med öppen handel med säkerhetsutmaningar som teknikläckage till konkurrenter som Kina?

Det är bara att konstatera att en åtskillnad mellan handels- och säkerhetstänkande inte längre är hållbart i en tid av geopolitisk förändring.

De senaste nyheterna

16 september

Har du bokat årets julunderhållning? (Lugn, vi hjälper dig!)

Ja, vi vet att det känns en bit bort, men det är dags att börja planera för årets julevent. Läs vår guide om några saker att tänka på!

11 september

Konsten att ställa modiga frågor – Anna Hedenmo

Ett fullblodsproffs ger sina bästa moderatorstips

7 september

Gör scenen större! Testa ett fireside chat istället för föreläsning.

Flytta upp vardagsrummet till scenen.

1 september

Från kulturkrock till konkurrensfördel – Erin Meyer

En artikel om hur du leder framgångsrika multikulturella team.

Alla nyheter
Tillbaka
Nästa

Inspiration, trender och nyheter inför ditt nästa event!

Välkommen till MySpeakers nyhetsrum – din samlingsplats för de senaste trenderna, aktuella nyheter och events, och annan inspiration från talarbranschen. Här hittar du artiklar och texter skrivna både av oss på MySpeaker och våra olika profiler. Vårt mål är att bidra med inspiration till dina kommande events, både vad det gäller ämnesval och personen på scen.

I nyhetsrummet hittar du bland annat artiklar om: 

  • Utvecklande ledarskap och organisationskultur.
  • Konkret inspiration och motivation för både individer och team.
  • Metoder för att stärka arbetsglädje och engagemang på arbetsplatsen.
  • Framgångsrik kommunikation som gör skillnad på riktigt.
  • Framtidsspaningar kring globala trender, digitalisering och AI.

Oavsett om du vill hålla dig uppdaterad på marknadens skiften eller letar efter rätt talare till en specifik utmaning, hittar du kunskapen och drivkraften här hos oss på MySpeaker.