14 juni 2023

Nyhetsbrev juni 2023

Samhälle, samarbete, gemenskap och engagemang I sommartider, när det växer och gror, byggs bon och sjungs i trädtoppar kan känslan...

Samhälle, samarbete, gemenskap och engagemang

I sommartider, när det växer och gror, byggs bon och sjungs i trädtoppar kan känslan av kretslopp nästan kännas överväldigande. Det spretar alldeles otroligt åt alla håll där ute i naturen, men ändå så finns det en så tydlig röd tråd.

Den röda tråden vill vi plocka upp även i junis nyhetsbrev, där vi har fokus på samhälle och civilkurage. Att tillsammans bygga organisationer, team och platser där miljön är inkluderande och ger möjlighet till utveckling och förbättring.

För att visa på vikten av detta så tipsar vi i det här nyhetsbrevet om föreläsare med lite olika ingångar – Från personlig motståndskraft till inkludering, mångfald och demokratiprocesser. Men eftersom alla samhällsfrågor också har en botten i vår rent fysiska miljö tipsar vi även om ett par hållbarhetstalare som på olika sätt visar hur samhälle, kommunikation och samarbete är helt nödvändigt för att värna både närmiljö och klimat i mer globalt perspektiv.

Här nedan hittar du tips på några duktiga föreläsare inom dessa områden. Missa inte heller månadens poddtips, Eventpodden, där MySpeakers VD Nina Spegel är gäst tillsammans med föreläsaren Stefan Hyttfors.

Här kan du lyssna på podden >>

 


 

Dahlia Rezai profilbild

Dahlia Rezai

Dahlia brinner för att hitta hållbara lösningar på komplexa samhällsutmaningar och är därför särskilt engagerad när det gäller ledarskap och hållbarhet från individnivå hela vägen upp till samhällsnivån. Det handlar om såväl självledarskap som politiskt ledarskap, och om motståndskraft såväl mentalt som strukturellt inom organisationer och samhällen.

Återkommande ämnesområden är offentlig styrning och samverkan, psykisk hälsa, sociala investeringar och socialt förebyggande insatser, strukturell utsatthet och ojämlikhet, diskriminering och inkludering, integration och demokratisering.

Läs mer om Dahlia och boka henne här >>

Niklas Laninge profilbild

Niklas Laninge

Niklas Laninge är psykolog, entreprenör och författare. Tillsammans med Arvid Janson har han författat böckerna Beteendedesign, Beslutsfällan och Digitala Beteenden.

Niklas pratar gärna om hur han och sina kollegor framgångsrikt tacklat samhällsutmaningar kring energikrisen, utanförskap och övergång till cirkulära system. Som åhörare får du en fördjupad bild av varför vissa beteendeförändringar går för långsamt, men då får också metoderna som faktiskt kan hjälpa dig tackla utmaningar samhället står inför.

Boka en föreläsning med Niklas Laninge här >>

Sara Jonasson Ginters profilbild

Sara Jonasson Ginters

Vi behöver våga att börja tänka och göra nytt för att bryta gamla vanor och mönster och på så sätt öka förändringstakten mot ett mer jämställt, mångfaldsrikt och inkluderande arbetsliv. Ett engagemang med Sara ger er tankeväckande kunskap för att antingen starta, fortsätta eller omvärdera ert arbete för mer inkluderande organisationer.

Läs mer om Sara och boka henne här >>

Parul Sharma profilbild

Parul Sharma

Parul Sharma är en engagerad människorättsjurist, hållbarhetsexpert och författare och länge rankad som näringslivets mäktigaste kvinna av Veckans Affärer. Hon har arbetat inom alla samhällssektorer med hållbarhetsfrågor och gjort sig känd som en vibrerande föreläsare med berättelser från fältet.

Läs mer om Parul och boka henne här >>

Sascha Abdelnabi profilbild

Sascha Abdelnabi

Sascha Abdelnabi är föreläsare med stor kompetens inom psykisk ohälsa, socialt och pedagogiskt arbete. Han föreläser bland annat om ungdomar i riskzonen, familjer i kris, problematiken kring ungdomar med neuropsykiatrisk funktionsnedsättning samt ger praktisk handledning i hur man kan möta dessa människor för att få dem till en ljusare vardag.

Läs mer om Sascha och boka honom här >>

Mattias Klum

Mattias Klum är en internationellt känd och eftertraktad fotograf, filmare och föreläsare. Med sin långa erfarenhet av att vistas i unika miljöer och ekosystem kan han beskriva kopplingen mellan människa och natur på ett alldeles unik sätt.

Hans erfarenheter, fotografier och konst gör Mattias föreläsningar till någonting alldeles extra. Mattias Klum tar med dig på en svindlande resa genom vår makalösa värld. Kring ämnen som kreativitet, förändring, kommunikation, hälsa och hållbar utveckling inspirerar han, skapar framtidstro och ger ny energi.

Låt teamet bli berörda och lämnade med något de kommer att minnas en stund. Ladda hjärta och hjärna med en föreläsning av Mattias Klum!

Läs mer om Mattias och boka honom här >>

Oskar Kihlborg profilbild

Oskar Kihlborg

Oskar Kihlborg är en av Sveriges mest erfarna äventyrare och föreläsare med över 30 års erfarenhet av olika äventyr, från djungel till arktiskt klimat. Situationer där människors tillit, gruppens samarbete och vilja sätts på prov. Oskar blev tillsammans med Mikael Reuterswärd 1990 de första svenskarna att nå toppen av Mount Everest.

Det är människan bakom äventyren som är det intressanta. Hur kan vi lita på varandra i extrema situationer? Vad driver oss att fortsätta upp mot toppen? Tar vi tillvara på olikheterna i gruppen? Vilka egenskaper behöver vi utveckla för att arbeta tillsammans? Det är några av de frågeställningar som Oskar tar upp i sina föreläsningar.

Läs mer om Oscar och boka honom här >>

 

Poddavsnitt med Eventpodden!

Nina Spegel och Stefan Hyttfors besökte Eventpodden förra veckan. Lyssna gärna på avsnittet som handlar om hur man gör för att vara en landets mest anlitade talare på temat rockstar futurist, och hur man gör för att säkra att det alltid är rätt föreläsare som anlitas? Lyssna in på en spännande pratstund med härliga stjärnföreläsaren Stefan Hyttfors och MySpeakers VD Nina Spegel.

Lyssna på poddavsnittet med Nina och Stefan här >>

 

Kollage av alla 58 Sommarpratare 2023 som nu är avslöjade. Bild från Sveriges Radio

Sommarpratarna 2023

Äntligen så har Sommarpratarna 2023 släppts! Årets sommarvärdar är som vanligt en samling spännande personligheter, livshistorier och yrkesval.

Det är ingen hemlighet att vi på MySpeaker gillar att lyssna på duktiga berättare Sommar i P1 är därför en given favorit hos många av oss, och varje år får vi vara lite extra malliga för att några av våra profiler sommarpratar. Detta år ser vi därför lite extra mycket fram emot bland andra Annie Lööf, Max Tegmark, Babben Larsson och Tarik Saleh.
Bild lånad från Sveriges Radio.

Läs hela blogginlägget om Sommarpratarna 2023 här >>

De senaste nyheterna

14 april 2026 07:30

Frukostföreläsning med Rose Bajoul & Siri Helle 14 april 2026 (Stockholm)

Välkommen på två korta, kärnfulla föreläsningar på Epicenter i Stockholm!

9 mars 2026 15:30

Föreläsning med Joakim Paasikivi och Anna Throne Holst, 9 mars 2026 (Stockholm)

En värld i oordning - geopolitik och dess påverkan på affärslivet.

18 februari 2026 16:00

Bokrelease med Parul Sharma, 18 februari 2026 (Stockholm)

Bokrelease för Parul Sharmas bok "Tillbörlig aktsamhet i din värdekedja - En due-diligence metod", 18 februari 2026 i Stockholm.

9 januari

Varför ska du använda en talarbyrå istället för att boka föreläsare själv?

En talarbyrå matchar rätt föreläsare med rätt sammanhang baserat på erfarenhet, inte synlighet. Det ger större effekt än att boka föreläsare på egen hand.

Alla nyheter
Tillbaka
Nästa