11 november 2020

Målbilder, tydliga mandat och en chef i pyjamas – Robert Karjel

”Att leda 200 personer från mitt vardagsrum i pyjamas är jäkligt utmanande …” Genom åren har Robert Karjel som chef...

”Att leda 200 personer från mitt vardagsrum i pyjamas är jäkligt utmanande …”

Genom åren har Robert Karjel som chef inom Försvarsmakten ofta varit tvungen att leda på distans. Det kan vara till följd av geografiska förutsättningar, att man verkar med flera separerade enheter spritt över ett stort område, eller ett projekt som pågår på flera kontinenter. Eller så är det kommunikationsförutsättningar som gör att man inte kan ha kontakt (eller får ha kontakt på grund av sekretessen) under längre tid.

Det finns många paralleller mellan detta och det läge som nu uppstått till följd av Corona-pandemin. Som en person uttryckte det, ”att leda 200 personer från mitt vardagsrum i pyjamas är jäkligt utmanande …”.

Ledarskap på distans

Många famlar efter enkla lösningar och fiffiga verktyg för att lösa en svår situation i teamet och arbetsplatsen, tänk ”…och så möts vi alla på Skype över en kaffe kl. 10”, saker som absolut kan uppfylla en del behov, men dessvärre inte löser helheten. Även i ett ledarskap på distans behöver vi vända oss till beprövade principer och metoder inom indirekt ledarskap.

Hur skapar du målbilder som är tydliga men också relevanta över tid, i alla nivåer av verksamheten? Att gå från luddigheter av typen ”frihet under ansvar” till att uttrycka tydliga mandat som också är användbara i oförutsägbara situationer. Hur gör man när man inte längre har tillgång till alla de subtila signaler som det vardagliga umgänget innebär: kroppsspråk, humör, småprat och skämt? De kan inte ersättas för chefens känsla av läget, men det finns insikter som gör att de inte bara reduceras till helt blinda sektorer.

Föreläsaren Robert Karjel

Robert Karjel är pilot, författare och föredragshållare. Robert har lett en helikopterdivision i Adenviken för att bekämpa pirater och byggt upp en division räddningshelikoptrar i Afghanistan, på uppdrag av FN och EU. I sina föreläsningar levandegör han sina principer genom sin gedigna erfarenhet. Robert hjälper er att se och hantera de fällor som gärna uppstår när en verksamhet är utspridd på flera platser, och skilda verkligheten omöjliggör en gemensam uppfattning. Alltid med utgångspunkt i er situation och ert behov.

Läs mer om Robert och boka honom som föreläsare här. 

Inspiration, trender och nyheter inför ditt nästa event!

Välkommen till MySpeakers nyhetsrum – din samlingsplats för de senaste trenderna, aktuella nyheter och events, och annan inspiration från talarbranschen. Här hittar du artiklar och texter skrivna både av oss på MySpeaker och våra olika profiler. Vårt mål är att bidra med inspiration till dina kommande events, både vad det gäller ämnesval och personen på scen.

I nyhetsrummet hittar du bland annat artiklar om: 

  • Utvecklande ledarskap och organisationskultur.
  • Konkret inspiration och motivation för både individer och team.
  • Metoder för att stärka arbetsglädje och engagemang på arbetsplatsen.
  • Framgångsrik kommunikation som gör skillnad på riktigt.
  • Framtidsspaningar kring globala trender, digitalisering och AI.

Oavsett om du vill hålla dig uppdaterad på marknadens skiften eller letar efter rätt talare till en specifik utmaning, hittar du kunskapen och drivkraften här hos oss på MySpeaker.

De senaste nyheterna

11 juni

Varför är vi så intresserade av amerikansk politik? – Intervju med Anna Throne Holst

Det är valtider inte bara i Sverige 2026, utan också i USA. Vi på MySpeaker gjorde en intervju med Anna Throne Holst om det ständigt stigande intresset för amerikansk politik i Sverige.

11 juni

The future of artificial intelligence has to be human-more, not humanless – Artikel av Elin Hauge

Frågan är inte om vi ska använda AI, frågan är hur vi ska använda den. Läs Elin Hauges resonemang kring teknikskiftet vi befinner oss i.

1 juni

Sveriges säkerhetsläge 2026: Tre obekväma insikter för företag – En spaning med Ellinor Persson

Hur är Sveriges säkerhetsläge 2026 egentligen? Läs Ellinor Perssons tre spaningar från Säkerhetsdagen 2026 där hon var moderator.

21 maj

MySpeakers Nyhetsbrev – Maj 2026

Ett kommande val sätter fokus på kommunikation, demokratifrågor och visioner. Läs mer i MySpeaker nyhetsbrev för maj 2026!

Alla nyheter
Tillbaka
Nästa