Utblick och insikt – Vilket ledarskap krävs i vår tid?
Välkommen till en frukostföreläsning där vi tillsammans söker svar på en av vår tids mest angelägna frågor. Vilket ledarskap krävs när världen präglas av osäkerhet, snabb förändring och ökade krav på handlingskraft?
Under morgonen möter vi två av Sveriges mest erfarna och inflytelserika röster inom ekonomi och säkerhet. Annika Winsth, chefekonom på Nordea och makroekonomisk expert, och Micael Bydén, Sveriges tidigare överbefälhavare.
Morgonen avslutas med ett modererat samtal där fokus ligger på framtiden: Hur kan vi som ledare och beslutsfattare agera här och nu? Vad innebär handlingskraft i praktiken, och vilket ledarskap krävs för att inge hopp, riktning och förmåga i en tid som vår?
Moderator och samtalsledare är Ellinor Persson.
Vi ser fram emot en inspirerande morgon som rör sig från den stora globala bilden hela vägen tillbaka till organisationen och människan.
Varmt välkommen!
Praktisk information:
När: 10 februari 2026.
Plats: Münchenbryggeriet, Stockholm.
Tid: Frukost serveras från 07.45. Programstart 08.10. Avslut ca 09.00.
Annika Winsth
Annika Winsth är Nordeas chefekonom i Sverige och är makroekonomisk expert.
Micael Bydén
Micael Bydén är fd överbefälhavare, med sina nio år vid posten och mer än 40 år inom försvaret har han en unik erfarenhet av såväl Sveriges försvar, ledarskap på alla nivåer som förändringsledning.
Ellinor Persson
Ellinor Persson är moderator, debattledare, konferencier, programledare, reporter och redaktör. Hon är en av Sveriges mest rutinerade programledare och har jobbat som tv-journalist på flertalet produktionsbolag i Sverige.