31 augusti 2021

Bättre vara kreativ än att fly och fäkta – Fredrik Härén

The fight-flight-or-freeze response (på svenska flykt- och kamprespons) är ett välkänt koncept kring hur människor agerar i en stressfull och/eller...
The fight-flight-or-freeze response (på svenska flykt- och kamprespons) är ett välkänt koncept kring hur människor agerar i en stressfull och/eller farligsituation. Det går ut på att man antingen flyr, slåss eller spelar död. Jag skulle vilja lägga till ett fjärde alternativ.

Låt mig förklara.

Låt oss ta ett klassiskt exempel på en fara – att bli attackerad av ett lejon.
Många tror att om man står öga mot öga med ett lejon så har man tre alternativ.

a) Fight – slåss med lejonet och försöka döda det innan det dödar dig (Lycka till…)

b) Flight – fly iväg. (Tyvärr springer ett lejon dubbelt så snabbt som världens snabbaste person…)

c) Freeze – att spela död, som tydligen är det “rätta svaret”, även om det känns högst riskfyllt.

Så vad är det fjärde alternativet: Att vara kreativ – till exempel genom att ge lejonet en fotmassage. Jo, faktiskt. De senaste veckorna har en meme gått runt på Internet om Alex Larenty som jobbar på en game reserve i Sydafrika och som där börjat ge fotmassage till lejonen där.

Kreativ fotmassage!

Från posten: “En dag upptäckte han att varje gång som han applicerade en kräm mot infektioner på lejonens tassar så slappnade de av och tycktes le. Sedan dess ger han fotmassage till lejonen på en daglig basis. Tack vare den behandling han erbjuder lejonen har han lyckats bygga upp en stark relation med de majestätiska djuren, och varje gång de nu ser honom komma lägger de sig på rygg och gör sig redo för en ny behandling.”

Källa: https://www.snopes.com/fact-check/lion-foot-massage/

Lion getting a foot massage

Foto: Matthew Tabaccos / Barcroft Media / Getty Images

 

Att erbjuda fotmassage till ett attackerade lejon kommer kanske inte att fungera, men jag hoppas du håller med om att idén om att erbjuda fotmassage till lejon är en kreativ och oväntad lösning. Däri ligger kraften i kreativitet – tillsynes galna idéer visar sig vara riktigt kloka.

Under de senaste 18 månaderna har mänskligheten levt i en kollektiv kris. Hur reagerade du till pandemin och dess effekter?

Med att fly?

Med att fäkta?

Med att spela död?

Eller använde du din kreativitet för att komma på ett vackert sätt att komma ur en svår situation?

När pandemin slog till beslutade vi i min familj att det viktigaste för oss var våra barn. Att de skulle se tillbaka på “pandemin-tiden” som “den lyckligaste tiden i sin barndom”. Vi tog barnen ur skolan och körde “home-schooling” för att få så mycket tid med det som möjligt när vi ändå jobbade hemifrån. Och vi tillbringade sex månader på en privat ö i Stockholms skärgård för att skapa underbara skärgårdsminnen hos våra barn. Det fungerade perfekt för vår familj.

Nästa gång du eller din organisation står inför en kris, utvärdera om den bästa lösningen verkligen är att fäkta, fly eller spela död – eller om ni kanske tjänar mest på att leta efter en ny, kreativ lösning på problemet.

Mänsklig kreativitet är en fantastiskt stark kraft. Utnyttja den. Det var den kraften som kom på idén om fotmassage för lejon – bara tänk vad den skulle kunna ge för lösningar för dig!

Att vara kreativ är att hitta lösningar på problem. Det är – skulle man kunna säga – ett vaccin mot ett problem. Så gör allt du kan för att utveckla den värdefulla förmåga som det är att vara kreativ – både hos dig själv och för alla i din organisation. Det ger dig ett fantastiskt försprång.

 


Artikel av författaren och föreläsaren Fredrik Härén, som är lite extra aktuell nu med en frukostföreläsning hos MySpeaker 8 september.

 

Här kan du läsa mer om Fredrik och boka honom som föreläsare. 

Vill du delta på frukostseminariet med Fredrik? Läs mer och anmäl dig här.

 

De senaste nyheterna

16 september

Har du bokat årets julunderhållning? (Lugn, vi hjälper dig!)

Ja, vi vet att det känns en bit bort, men det är dags att börja planera för årets julevent. Läs vår guide om några saker att tänka på!

11 september

Konsten att ställa modiga frågor – Anna Hedenmo

Ett fullblodsproffs ger sina bästa moderatorstips

7 september

Gör scenen större! Testa ett fireside chat istället för föreläsning.

Flytta upp vardagsrummet till scenen.

1 september

Från kulturkrock till konkurrensfördel – Erin Meyer

En artikel om hur du leder framgångsrika multikulturella team.

Alla nyheter
Tillbaka
Nästa

Inspiration, trender och nyheter inför ditt nästa event!

Välkommen till MySpeakers nyhetsrum – din samlingsplats för de senaste trenderna, aktuella nyheter och events, och annan inspiration från talarbranschen. Här hittar du artiklar och texter skrivna både av oss på MySpeaker och våra olika profiler. Vårt mål är att bidra med inspiration till dina kommande events, både vad det gäller ämnesval och personen på scen.

I nyhetsrummet hittar du bland annat artiklar om: 

  • Utvecklande ledarskap och organisationskultur.
  • Konkret inspiration och motivation för både individer och team.
  • Metoder för att stärka arbetsglädje och engagemang på arbetsplatsen.
  • Framgångsrik kommunikation som gör skillnad på riktigt.
  • Framtidsspaningar kring globala trender, digitalisering och AI.

Oavsett om du vill hålla dig uppdaterad på marknadens skiften eller letar efter rätt talare till en specifik utmaning, hittar du kunskapen och drivkraften här hos oss på MySpeaker.