26 mars

MySpeakers Nyhetsbrev – Mars 2026

Vad trendar just nu? MySpeakers Nina Spegel lyfter tre aktuella ämnen i sin trendspaning – organisation, ledarskap och säkerhet.

– Vi påverkas alla av omvärlden, politiken och ekonomin. Krig och konflikter lyfter frågor om beredskap, säkerhetshot och hur vi kan möta dessa som organisationer, säger Nina Spegel. Ledarskap passar också in i detta, vi värdesätter trygga, säkra ledare, speciellt när omvärlden upplevs som kaotisk och osäker. Detta visar sig också tydligt i vad våra kunder efterfrågar just nu, allt från beredskapsveckor till chefskonferenser.

I nyhetsbrevet för mars tar vi en titt på några lite extra aktuella föreläsare inom dessa ämnen. Och passar på att lyfta två underhållare, fenomenala Maria Möller, konferencier, sångerska och imitatör, och Seth Engström, fingerfärdig magiker – båda aktuella efter framträdanden på MySpeaker of the Year 2026.

Så hjälper MySpeaker dig att hitta rätt talare till ditt event!

På MySpeaker hjälper vi varje år tusentals företag och organisationer att boka rätt föreläsare, workshopledare eller expert till sina event, konferenser, utbildningar och seminarier. Med vår erfarenhet och vårt breda nätverk gör vi det enkelt att hitta en talare som matchar både syfte och målgrupp.

Vi erbjuder alltid en kostnadsfri behovsanalys där vi tillsammans kartlägger dina mål, ditt tema och vilken känsla du vill skapa. Oavsett om du vill inspirera, utbilda eller öka engagemanget hos din publik, skräddarsyr vi tsillammans ett upplägg som säkerställer att budskapet verkligen når fram.

Genom vårt omfattande nätverk av profiler inom en mängd olika ämnesområden och prisklasser kan vi snabbt matcha dig med rätt kompetens. MySpeaker hjälper dig att skapa minnesvärda event, starkare upplevelser och möten som gör skillnad.

Inspiration, trender och nyheter inför ditt nästa event!

Välkommen till MySpeakers nyhetsrum – din samlingsplats för de senaste trenderna, aktuella nyheter och events, och annan inspiration från talarbranschen. Här hittar du artiklar och texter skrivna både av oss på MySpeaker och våra olika profiler. Vårt mål är att bidra med inspiration till dina kommande events, både vad det gäller ämnesval och personen på scen.

I nyhetsrummet hittar du bland annat artiklar om: 

  • Utvecklande ledarskap och organisationskultur.
  • Konkret inspiration och motivation för både individer och team.
  • Metoder för att stärka arbetsglädje och engagemang på arbetsplatsen.
  • Framgångsrik kommunikation som gör skillnad på riktigt.
  • Framtidsspaningar kring globala trender, digitalisering och AI.

Oavsett om du vill hålla dig uppdaterad på marknadens skiften eller letar efter rätt talare till en specifik utmaning, hittar du kunskapen och drivkraften här hos oss på MySpeaker.

De senaste nyheterna

21 maj

MySpeakers Nyhetsbrev – Maj 2026

Ett kommande val sätter fokus på kommunikation, demokratifrågor och visioner. Läs mer i MySpeaker nyhetsbrev för maj 2026!

18 maj

Inför höstens val: Så når man fram i det unga digitala bruset – Intervju med Johannes Gustavsson

Unga på nätet, trender, algoritmer, tiktokifiering, AI-slask och influencerkultur.

22 april

Demokratifrågor – Aktuellt ämne våren 2026

Demokrati är inget vi har fått en gång för alla. Det är en färskvara som kräver ständigt engagemang. Men hur pratar vi egentligen om svåra frågor som yttrandefrihet och samhällsansvar i en tid där samtalsklimatet har hårdnat? Här får du tips på några föreläsare som inspirerar, utmanar och påminner oss om varför de demokratiska värderingarna är en av våra viktigaste kompasser.

28 maj 2026 07:45

Om ledarskap – ett samtal med Therese Alshammar och Aaron Kroon, lett av Peter Jihde

Välkommen på ett inspirerande samtal om ledarskap, på Sheraton Stockholm Hotel!

Alla nyheter
Tillbaka
Nästa