Arbetslivets vardag bjuder på både möjligheter och utmaningar, exempelvis att samarbeta i team, hantera olikheter och hitta energi i en hektisk tillvaro. I det här nyhetsbrevet vill vi ge dig inspiration och nya perspektiv genom att lyfta fram några av våra aktuella föreläsare.
Våra profiler är experter på att dela med sig av konkreta verktyg för bättre samspel, hållbar motivation och effektiv konfliktlösning, ämnen som är lika aktuella för chefer och ledare som för hela teamet.
Låt dig inspireras inför vårens konferenser, ledardagar och utvecklingsinsatser nedan, och hitta rätt person som kan hjälpa er att ta nästa steg mot ett mer välmående och framgångsrikt arbetsliv.
Konsten att attrahera och leda den unga generationen – Ny föreläsning med Sofia Rasmussen
Hur leder man en generation som vuxit upp med ständig uppkoppling, har hög självinsikt och ställer allt högre krav på mening, trygghet och balans? I den här föreläsningen presenterar Sofia Rasmussen, omvärldsanalytiker och grundare av Rasmussen Analys, färska resultat från 2025 års ”Ungdomsfokus” – den rikstäckande undersökningen som i tio år har kartlagt ungas värderingar, drivkrafter och syn på arbete.
Detta är en föreläsning som inspirerar, utmanar och ger nya perspektiv på hur framtidens arbetsliv kan ledas. Sofia Rasmussen är omvärldsanalytiker, föreläsare, moderator och vd för Rasmussen Analys. Hon är nominerad till MySpeaker of the Year 2022 och utsågs till en av Veckans Affärers 101 supertalanger 2019 i kategorin Samhällsbyggare. Hon har en magisterexamen i statsvetenskap och har i snart tjugo år arbetat med att kartlägga arbetsmarknaden och människors arbetslivsvärderingar.
Talarbyrån MySpeaker tipsar om
Fyra aktuella föreläsare
Azra Osmancevic
Christina Andersson
Hana Jamali
Karin Winther
Hitta rätt föreläsare, expert eller workshopledare med MySpeaker
På MySpeaker hjälper vi varje år hundratals företag och organisationer att hitta den perfekta föreläsaren, workshopledaren eller experten till sina event, konferenser, utbildningar och seminarier.
Vi erbjuder alltid en kostnadsfri behovsanalys för att säkerställa att du får rätt talare för ditt syfte och mål – oavsett om du vill inspirera, utbilda eller skapa engagemang. Tillsammans skräddarsyr vi upplägget utifrån mål, tema och känsla, så att budskapet verkligen når fram till publiken.
Med ett brett nätverk av profiler in om alla olika ämnesområden och prisklasser hjälper MySpeaker dig att skapa oförglömliga upplevelser och meningsfulla möten.
Kul på jobbet – humor och arbetsmiljö – Event med Karin Adelsköld
Välkommen på en underhållande frukostföreläsning med Karin Adelsköld, 19 november 2025! Karin är föreläsare, komiker, författare och vetenskapsjournalist. Denna novembermorgon bjuder hon oss på ett smakprov av en föreläsning som visar på kraften av humor på arbetsplatsen.