När du föreläser om din resa som entreprenör, vad vill du att publiken ska ta med sig?
Jag vill genom min egen resa, på ett ganska humoristiskt sätt, plocka fram essensen av idéförverkligande i något så abstrakt som låtskrivande. Precis som alla produkter är en hitlåt resultatet av att kunna utveckla en enkel tanke till något konkret. För mig handlar entreprenörskap egentligen om två saker: att se möjligheter i saker som andra ännu inte ser och att kunna beskriva dessa möjligheter som om de vore en existerande verklighet.
“När allt kommer till kritan var jag nog alltid en popdirektör snarare än en kulturarbetare.”
När allt kommer till kritan var jag nog alltid en popdirektör snarare än en kulturarbetare. Min musikaliska resa handlade aldrig om att bara vilja uttrycka mig musikaliskt. Jag använde mina poplåtar, som på många sätt är världens obestridligt starkaste kommunikationskanal, för att etablera mitt varumärke och skapa en förutsättning för det liv jag drömde om.
På en fredagkväll kan popmusik bygga broar mellan människor med olika ekonomiska förutsättningar, etnisk bakgrund samt religiösa inriktningar, på ett sätt som ingen dyr marknadsföringskampanj i världen kan. Som man säger, ”there is no business like showbusiness” och även om jag redan i unga tonåren var vansinnigt passionerad kring musik, såg jag tidigt affärsmöjligheterna.
Konturerna av det som flera år senare skulle få epitetet ”det svenska musikundret”, som tog Sverige från att vara ett musikaliskt utland till att bli den tredje största exportören av popmusik i världen, gick att urskilja redan under gymnasieåren. Då stoppade jag med stort engagemang ett kassettband med mina senaste alster i handen på alla som orkade bry sig.
Precis som alla entreprenörer som drivs av en inre övertygelse, kände jag mig tvungen att bevisa min tes och övervinna alla skeptiker. Mitt raketbränsle, som hos alla entreprenörer, var en näst intill blind tilltro till både min magkänsla och mitt självledarskap. Inte nödvändigtvis en viss begåvning.
Förhoppningsvis inspirerar mina berättelser publiken att våga drömma lite större och tänka utanför ramarna av vad de tidigare har ansett vara rimligt, oavsett var de befinner sig på den entreprenöriella skalan.
Vad ser du för trender i och med teknikutvecklingen i de kreativa yrkena?
Jag fick själv under millennieskiftet inse att hela min bransch skulle gå igenom en stor förändring då det nya fenomenet internet inte hade behov av vare sig CD-skivor eller plastfodral som ständigt gick sönder. Under en presentation av en liten plastbit, som man kallade mp3-stickan, insåg jag snabbt att vad som låg framför mig på bordet skulle innebära ett affärsmässigt schackmatt för hela musikbranschen.
Själv gick jag från att sälja 150 miljoner fysiska album till i princip 0 över en natt. Samtidigt kunde jag inte blunda för att potentialen i fildelning var enorm för den som kunde monetisera den på ett korrekt sätt. De stora vinnarna blev teknikbolagen. För kompositören blev det dock ett slag under bältet då mitt skrå blev de absolut sämst kompenserade i den nya eran.
Men idag, 25 år senare, håller även streaming som format på att spela ut sin roll. De unga och tongivande människornas beteendemönster och efterföljande behov har återigen hittat nya vägar. Där har interaktivitet blivit ett nyckelbegrepp.
Idag har AI visat att ett nöje med att konsumera musik inte bara behöver ske genom att lyssna, utan också genom att manipulera musiken. Inom de närmaste 20 åren kommer den som producerar och lyssnar på musik att vara samma person. Skivbolagen kommer att ersättas av en virtuell label i telefonen, där alla producerar exakt vad de vill höra, rotat i delning och spelekonomi
Du fokuserar ofta på det humana i dina föreläsningar, på människan. När kulturkonsumtionen nu förändras, var tror du att vi kommer hitta vår nya ”lägereld”?
Jag tror att människan har en viktigt inre resa att göra. Vi behöver “hitta tillbaka” till våra analoga färdigheter för att förbli konkurrenskraftiga i en föränderlig digital värld. Arbetsmarknaden kommer att gå igenom stora förändringar, och utbildningssystemen globalt kommer behöva fokusera på att utbilda människor till en värld där förändring är den enda kända konstaten.
“Kulturen kommer att förbli en viktig sammanhållande faktor i även i dessa tider av ovisshet.”
Kulturen kommer att förbli en viktig sammanhållande faktor, i även i dessa tider av ovisshet. Samtidigt som tekniska plattformar kan att demokratisera skapandet, kommer det riktiga artisteriet att få en ännu viktigare roll. Utan förebilder hade många av oss inte kommit någonstans. Och dessa förebilder kommer kanske att ha en viktigare roll än någonsin tidigare. Oavsett så drivs vi till lägerelden, där vi samlas för att samla energi, drömma oss bort och ta del av den eskapism som i årtusenden har drivit människan och vårt skapande framåt.
Mer om föreläsaren Andreas Carlsson
Andreas Carlsson är en internationellt känd låtskrivare och producent. Hans musik har blivit nominerad till flera Grammy- och Emmy Awards och hans låtar har sålt mer än 150 miljoner fysiska skivor och streamats över 1 miljard gånger.