Talare

Fatmir Seremeti

Fatmir Seremeti är en paralympisk idrottare, inspirerande talare och en inflytelserik person på sociala medier. Genom sina erfarenheter och med sin livshistoria visar han med ett unikt perspektiv på hur man kan övervinna utmaningar och uppnå sina drömmar. Fatmir har en imponerande bakgrund som sträcker sig från såväl stora internationella idrottsarenor till näringslivet.

I tonåren ställdes Fatmir Seremeti inför en svår ögonsjukdom som ändrade allt. Från en synskadad ung pojke på Rosengård i Malmö till att bli en framstående elitidrottare inom parasporten goalball. Fatmirs engagemang har tagit honom till prestigefyllda evenemang som EM, VM och Paralympics, där han har utmärkt sig och inspirerat andra genom sin resa. Han tar avstamp i ”förändring” som tema, hur man på ett personligt sätt kan hantera en drastisk händelse och hitta kraft och motivation till att ta sig vidare.

Från Mörker till Framgång: En Inspirerande Föreläsning med Fatmir Seremeti

”Från Mörker till Framgång” av Fatmir Seremeti är en gripande föreläsning som berättar om Fatmirs resa. Från att ha förlorat synen till att bli en paralympisk idrottare, inspirerande talare och influencer med nästan 100.000 följare på sociala medier.

”Tack för en fantastisk föreläsning och en aktivitet som verkligen får en att tänka till och att inte ta allt för givet.”

I föreläsningen delar Fatmir sina insikter kring att övervinna motgångar, om betydelsen av teamwork, ledarskap och om att ha tydliga mål. Efter föreläsningen har du som lyssnare fått med dig konkreta verktyg för både personlig och professionell utveckling. Fatmirs föreläsningar riktar sig till ett brett spektrum av lyssnare, från företag och organisationer som söker inspiration för sina team, till individer som möter personliga utmaningar, utbildningsinstitutioner och ideella organisationer.

Vad får deltagarna med sig:

  • Förståelse för att navigera genom livets utmaningar.
  • Verktyg för att uppnå personliga och professionella mål.
  • Insikter kring vikten av teamwork, ledarskap och tydliga mål.
  • Motivation och inspiration för att överkomma hinder.

Föreläsningen är skräddarsydd efter kundens aktuella behov eller team, men Fatmirs livsberättelse är alltid en röd tråd. Fatmir avslutar gärna föreläsningen med frågor från publiken.

”Känslan när 40 personer sitter tysta och stilla, lyssnar, blir berörda, imponerade, får tankeställare och emellanåt brister ut i skratt… Den känslan infann sig när Fatmir höll sin föreläsning.”

Fatmir föreläser också ofta om frågor som bemötande, service, inkludering, mod, självledarskap och medarbetarskap.

Inkludering och bemötande

Genom personliga anekdoter och konkreta exempel, fokuserar föreläsningen på hur rätt bemötande och service kan göra skillnad både i arbetslivet och i personliga relationer. Fatmir delar med sig av praktiska verktyg för att bemöta kunder på ett respektfullt och inkluderande sätt, och hur man kan skapa en miljö där alla känner sig välkomna och respekterade.

Stäng

Boka Fatmir Seremeti

Vi återkommer till dig om din förfrågan så snabbt som möjligt!

Boka talare eller moderator

Boka en talare eller moderator hos talarbyrån MySpeaker! Det ingår alltid en kostnadsfri behovsanalys.

DD snedstreck MM snedstreck ÅÅÅÅ

Boka talare

Liknande talare

Talare
Hälsa/välbefinnande
Motivation/inspiration

Petter Menning

Petter Menning är en av Sveriges mest framgångsrika manliga idrottare, känd för sina imponerande prestationer inom kanotsporten. Han har vunnit 12 medaljer i EM och VM och deltagit i två OS. Trots en tuff uppväxt har Petter vänt sina motgångar och idag använder han sina erfarenheter och kunskaper för att inspirera andra.

Talare
Mångfald/inkludering
Motivation/inspiration

Shahrzad Kiavash

Shahrzad Kiavash var 28 år, fullt frisk och lycklig när hon plötsligt insjuknade i en mycket ovanlig form av sepsis (blodförgiftning). Läkarna gav henne minimala chanser att överleva. Överleva gjorde hon mirakulöst nog, men på bekostnad av amputation av båda underbenen.

Talare
Hälsa/välbefinnande
Ledarskap
Motivation/inspiration

Therese Alshammar

Therese Alshammar är en av världens bästa simmare genom tiderna. Hon har deltagit i sex raka OS, vunnit tre OS-medaljer, tolv VM-guld och över 70 internationella medaljer. Therese föreläser om motivation, motståndskraft och att sätta mål.

Talare
Hälsa/välbefinnande
Kommunikation
Ledarskap
Motivation/inspiration
Team

Gunnar Söderström

Gunnar Söderström är i grunden naprapat, personlig tränare. 1999-2012 tillhörde han Sverigeeliten i triathlon. Gunnar är en energifylld talare med ett stort och varmt hjärta. Hans främsta syfte är att åhöraren ska lämna rummet med en bra känsla i magen, full av ny motivation. Men också med en känsla att "jag kan lite mer".

All speakers
Tillbaka
Nästa